Inicjatywy

Międzypokoleniowy most tradycji Od stycznia do czerwca 2014 r. filia nr 4 (Paruszowiec Piaski) realizuje projekt „Międzypokoleniowy most tradycji”, którego celem jest integracja pokoleń oraz przybliżenie dzieciom i młodzieży tradycji regionalnej.
Projekt jest realizowany wspólnie
z Placówką Wsparcia Dziennego Paruszowiec Piaski, Miejskim Domem Pomocy Społecznej w Rybniku, Kołem Emerytów i Rencistów "Silesia" oraz Radą Dzielnicy Paruszowiec Piaski.

Zaplanowano łączące pokolenia warsztaty kulinarne, artystyczne
i fotograficzne oraz Dzień Regionalny. Ich uczestnikami będą zarówno ludzie młodzi i seniorzy.

WARSZTATY KULINARNE - ZDJĘCIA
WARSZTATY CERAMICZNE - ZDJĘCIA
Spotkania pomogą nawiązać i umocnić więzi międzypokoleniowe w poprzez przekazywanie lokalnych tradycji
i kultury, wymianę doświadczeń oraz wiedzy. Najważniejsze w realizacji całego projektu jest przełamanie stereotypów i barier pomiędzy juniorami a seniorami w postrzeganiu siebie nawzajem.

Relacje z wydarzeń będziemy na bieżąco zamieszczać na naszej stronie internetowej.

Projekt jest finansowany przez Fundację Banku Zachodniego WBK
z programu grantowego Bank Dziecięcych Uśmiechów.

Podsumowaniem projektu był czerwcowy wyjazd juniorów i seniorów do Chlebowej Chaty w Górkach Małych. Atrakcjami były m.in. wypiek chleba i zwiedzanie tradycyjnej chaty.

CHLEBOWA CHATA ZDJĘCIA

Zdjęcia z zajęć prowadzonych w trakcie projektu można oglądać w Filii nr 4. Dla chętnych przygotowano także foldery kulinarne. Zapraszamy!

22.01.14 – międzypokoleniowe warsztaty kulinarne z udziałem dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego – Piaski i seniorów z Koła Emerytów i Rencistów Silesia – wspólne robienie „śląskiego szołotu” jarzynowego, wstęp o wartościach odżywczych jarzyn i tradycji śląskiej kuchni – Ilona Konsek i Bogumiła Ziołko-Napieralska (udział 21 osób)), wykorzystano przepisy podane przez seniorów z KEiR Silesia.

23.01.14 – spotkanie dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego - Piaski z seniorami z Miejskiego Domu Pomocy Społecznej w Rybniku – poczęstunek przygotowany przez dzieci i program artystyczny z okazji Dnia Babci i Dziadka oraz wręczenie upominków przygotowanych podczas warsztatów artystycznych (udział 15 seniorów, 23 dzieci)

14.02.14 - międzypokoleniowe warsztaty kulinarne z udziałem dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego- Piaski i seniorów z Koła Emerytów i Rencistów Silesia – wspólne robienie deseru z okazji Dnia Św. Walentego – śląska szpajza (udział 21 osób)), wykorzystano przepisy podane przez seniorów z KEiR Silesia.

26.02.14 - międzypokoleniowe warsztaty ceramiczne z udziałem dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego – Piaski i seniorów z Miejskiego Domu Pomocy Społecznej w Rybniku (udział 25 osób)).

7.03.14 –międzypokoleniowe warsztaty kulinarne z udziałem dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego – Piaski i seniorów z Koła Emerytów i Rencistów Silesia – wspólne robienie śląskich klusek z okazji Dnia Kobiet , wykorzystano przepisy podane przez seniorów z KEiR Silesia

12.03.14 - warsztaty ceramiczne z udziałem dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego – Piaski

18.03 – 19.03.14 - międzypokoleniowe warsztaty fotograficzne z udziałem dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego – Piaski i seniorów z Miejskiego Domu Pomocy Społecznej w Rybniku ( udział 20 seniorów)

15.04.14 - międzypokoleniowe warsztaty kulinarne z udziałem dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego – Piaski i seniorów z Koła Emerytów i Rencistów Silesia – wspólne robienie faszerowanych jajek i żurku z okazji Świąt Wielkanocnych , wykorzystano przepisy podane przez seniorów z KEiR Silesia (16 osób)

22.05.14 – międzypokoleniowe warsztaty kulinarne z udziałem dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego – Piaski i seniorów z Koła Emerytów i Rencistów Silesia – wspólne pieczenie ciastek z okazji Dnia Matki , wykorzystano przepisy podane przez seniorów z KEiR Silesia

23.05.14 – spotkanie z udziałem dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego z okazji Dnia Matki – wspólne dekorowanie ciastek upieczonych na warsztatach międzypokoleniowych.