Wykłady dra Kurka powróciły po wakacjach 14 września 2016 roku w rybnickiej bibliotece odbył się wykład dra Jacka Kurka pod tytułem „Kuszenie św. Antoniego (surrealizm przed surrealizmem)”.

Prowadzący przybliżył słuchaczom sylwetkę Hieronima Boscha – niderlandzkiego malarza, identyfikowanego z generacją prymitywistów flamandzkich. Uczestnicy mogli się zapoznać z przekrojem twórczości malarza, a także wysłuchać śmiałej tezy, że to właśnie Hieronim Bosch jest prekursorem surrealizmu.

Tematyka obrazów malarza opiera się nie tylko na odniesieniach do zdarzeń biblijnych, ale również jest wizualizacją sennych wyobrażeń artysty, co jak twierdzi dr Kurek, jest punktem wspólnym między renesansowym twórcą a surrealistami.
Licznie zgromadzeni słuchacze byli wyraźnie zainteresowani tematyką wykładu, a po zakończonym wystąpieniu chętnie podchodzili do prowadzącego, by podzielić się wrażeniami z obcowania z twórczością Boscha.

Autor: Alicja Potrawa