Zakończenie projektu Filia nr 4 Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rybniku przy współpracy Rady Dzielnicy Paruszowiec-Piaski, Placówki Wsparcia Dziennego Piaski, Miejskiego Domu Pomocy Społecznej i Koła Emerytów i Rencistów „Silesia” realizowała projekt „Odczytajmy Paruszowiec”.

Wykład inauguracyjny odbył się 11 maja, z kolei finał nastąpił 7 grudnia. W miłej atmosferze mieszkańcy Paruszowca wspominali dzieje swojej dzielnicy.

Ideą przewodnią projektu było przypomnienie historii dzielnicy, jej znaczenia dla miasta Rybnika i wkładu w ogólnopolski rozwój, a przede wszystkim wzbudzenie dumy ze swojej „małej ojczyzny” i zaangażowanie mieszkańców w aktywne działania na rzecz dzielnicy. Projekt realizowany był poprzez cykl międzypokoleniowych warsztatów artystycznych, fotograficznych, spotkań autorskich, wykładów historycznych, grę miejską, a przede wszystkim spotkania z mieszkańcami. Zebrane wspomnienia, anegdoty, zdjęcia dzielnicy zamieszczone zostały w utworzonym tzw. Archiwum społecznym – Blogu o Dzielnicy Paruszowiec-Piaski.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.