Noc Bibliotek po amerykańsku 3 czerwca rybnicka biblioteka stała się ambasadą amerykańskiej kultury. A to za sprawą Nocy Bibliotek pod hasłem „Amerykański Sen”.

III wydanie krajowe Nocy Bibliotek nosiło nazwę „Czytanie porusza”. Wśród 1353 bibliotek nie mogło zabraknąć Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rybniku, które w tym roku „powędrowała” za ocean do Stanów Zjednoczonych.

Licznie przybyli rybniczanie mieli okazję uraczyć się donatem i kawą w Bistro „Gruby Elvis”. Mogli także skusić się na udział w grze „Route 66”. Przy stanowisku „Air America” stewardessy zachęcały do zabawy. Przy dźwiękach saksofonu, pianina i gitary (w wykonaniu zespołu Jazz Po KreDzie) uczestnicy zabawy umilali sobie czas rozwiązując kolejne etapy gry.

Ciąg dalszy relacji