Rybniczanie przeczytali dramat Wyspiańskiego 2 września cała Polska czytała „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Nie inaczej było w Rybniku – w Bibliotece Głównej odbyło się wspólne czytanie dramatu mistrza.

Czytanie rozpoczęły dźwięki góralskiej muzyki, następnie Dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej – Stanisława Adamek przywitała gości i zaprosiła na scenę pierwszego czytającego – Prezydenta Miasta, Piotra Kuczerę. Do czytania przyłączali się czytelnicy, bibliotekarze, ochotnicy spośród publiczności. Każdy z nich otrzymał prezent od biblioteki.

Nie zabrakło także pamiątkowego stempla – rybniczanie chętnie przynosili prywatne egzemplarze „Wesela” i prosili o pieczęć Narodowego Czytania.

Czytający: Prezydent Miasta Rybnika – Piotr Kuczera, Aleksander Nowakowski, Paulina Rzymanek, Ewa Łopatka, Barbara Głowacz, Małgorzata Piksa, Danuta Daszczyk, Andrzej Kapłanek, Lech Pierchała, Eugeniusz Brewczyk, Agnieszka Krztoń, Henryka Mańka, Stanisława Adamek, Barbara Pośpiech, Amdrzej Pałach, Stefania Orszulik, Maria Gryt, Grażyna Polnik, Justyna Bulandra, Karolina Doliba.

Narodowe Czytanie poprowadził Leszek Pielorz.
Oprawa muzyczna: Zofia Basztoń wraz z zespołem.

Przypominamy, że akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.