Malarstwo Piotra Pilawy Malarstwo Piotra Pilawy jest jak podróż do świata baśni, który skrywa się za oknem, ale i również ukryty jest w tęsknotach do świata dzieciństwa. Nie do realnego świata dzieciństwa, ale do wyobrażeń o nim. Pomimo bardzo oszczędnej palety kolorów, a i zawężonej tematyki, jest to świat nad wyraz wciągający i frapujący. Artystę często określa się dość nieszczęśliwie jako śląskiego pejzażystę. I o ile rozumiemy przez to fragment, szczegół urbanizacyjny przestrzeni miejskiej (wejście do einfahrtu, część podwórka, fragment elewacji itp.) to faktycznie, Piotr Pilawa jest pejzażystą śląskiego miasta. Jednak skupia się on nie na architekturze, a na klimacie. Na swych płótnach kreuje nastrój, wydobywając sacrum ze zdawałoby się prozaicznych, a momentami nawet brzydkich widoków. Niczym motyw przewodni pojawiają się w jego obrazach bawiące się dzieci, podwórkowe koty czy psy, miejskie ptaki. Magia i tajemniczość miejsc codziennych wyłania się z obrazów artysty, uświadamiając oglądającemu, że żyje w miejscu szczególnym. Że po prostu jest częścią pięknej i dobrej rzeczywistości.

Piotr Pilawa – urodzony 20 czerwca 1953 roku w Krakowie. Absolwent Wydziału Grafiki w Katowicach Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się przede wszystkim malarstwem olejnym, ale także reklamą, plakatem, grafiką komputerową, a nawet scenografią. Wystawy indywidualne i zbiorowe w kraju. Prace w kolekcjach prywatnych w Kanadzie, Niemczech, Polsce, USA.

Od roku 1997 na stale współpracuje z Krystianem Gałuszką będąc współtwórcą od strony plastycznej jego ostatnich dziesięciu książek. Razem zorganizowali kilkanaście tzw. wernisaży poetyckich w głównych miastach Metropolii Silesia. Są także autorami projektu „Gazeta Plakatowa”, która nieperiodycznie ukazuje się od roku 2003.

Wystawa odbywa się w ramach 48. Rybnickich Dni Literatury.

11 października - 10 listopada

Na tyłach świata