Rybnickie Dni Literatury

Spotkanie z Michałem Rusinkiem Literaturoznawca, specjalista od retoryki, wieloletni sekretarz Wisławy Szymborskiej spotka się z mieszkańcami regionu podczas 48. Rybnickich Dni Literatury.

UWAGA! Spotkanie zostało odwołane!

Moderator: Danuta Daszczyk.

Michał Rusinek–(ur.1972) literaturoznawca, tłumacz, pisarz. Doktor habilitowany nauk humanistycznych. Sekretarzem Wisławy Szymborskiej został wkrótce po otrzymaniu przez poetkę nagrody Nobla i był nim do jej śmierci. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Uzyskał stopień doktora na podstawie pracy Między klasyczną retoryką a ponowoczesną retorycznością, a w roku 2013 habilitował się na podstawie książki Retoryka obrazu. Przyczynek do percepcyjnej teorii figury. Specjalizuje się w teorii literatury. Jest adiunktem w Katedrze Teorii Literatury na Wydziale Polonistyki UJ. Jest autorem nazw żartobliwych gatunków literackich stworzonych przez Szymborską: lepiej, odwódka i moskalik.
Publikacje: Między retoryką a retorycznością, Retoryka podręczna. Czyli jak wnikliwie słuchać i przekonująco mówić, Prowincjonalne zagadki kryminalne, Limeryki, Kopciuszek, Jak przeklinać? Poradnik dla dzieci, Mały Chopin, Wierszyki domowe. Sześć i pół tuzinka wierszyków Rusinka, Co ty mówisz?! Magia słów, czyli retoryka dla dzieci, Limeryki i inne wariacje, Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej, Jak przekręcać i przeklinać. Poradnik dla dzieci, Pypcie na języku.

Źródło: michalrusinek.pl.

Fot.: Jakub Ociepa.