Jacek Kurek zaprasza na herbatę

Podczas kolejnego wykładu z cyklu „Wyobraźnia i poznanie” dr Jacek Kurek zabierze nas do świata… herbaty. W trakcie spotkania pochylimy się m.in. nad kulturową obecnością tego cenionego przez wielu naparu.

„Księga herbaty, czyli o darze smaku i spotkania” – to tytuł kolejnej prelekcji dra Jacka Kurka, która odbędzie się 23 kwietnia o godz. 17:30 w Bibliotece głównej.

Wstęp wolny.

Jacek Kurek jest historykiem-kulturoznawcą, eseistą, poetą, animatorem kultury, znawcą muzyki i malarstwa, pedagogiem, wykładowcą uniwersyteckim. Od 2016 roku związany z Muzeum w Chorzowie, które w 2022 roku zostało połączone w Muzeum Hutnictwa. Jest m.in. współredaktorem pięciotomowej monografii tego miasta oraz założycielem i redaktorem naczelnym miesięcznika społeczno-kulturalnego „Hajduczanin". W Radiu eM prowadzi audycję „Noc nie bez końca".

Jacek Kurek interesuje się kulturą i dziejami Europy, Polski i Śląska, zwłaszcza Chorzowa, a także historią obyczajowości, religii, zagadnieniami związanymi z kulturą, estetyką i sztuką XIX i XX wieku. Jego publikacje podejmują problematykę pogranicza, m.in. Galicji, Zagłębia i Śląska na przełomie XIX i XX wieku oraz współcześnie, a także pogranicza rozumianego metaforycznie jako pogranicze miejsc, epok czy dziedzin nauki. Zajmuje się również związkami rocka z kulturą wcześniejszych stuleci.

Autorską metodą nauczania opracowaną i stosowaną przez dra Kurka jest „nauczanie przez zachwyt”, w którym za najważniejsze źródło historyczne uznaje wyobraźnię, a zachwyt czyni początkiem poznania.