"Śląski Kobiety - polskie twierdze". Do 11 czerwca w holu na pierwszym pietrze Biblioteki Głównej będzie można oglądać wystawę "Śląski Kobiety - polskie twierdze".

Wystawa została przygotowana przez Teatr Ziemi Rybnickiej przy wsparciu Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Wielkoformatowe plansze prezentują sylwetki 42 kobiet – zapomnianych bohaterek czasów walki o polską tożsamość narodową Śląska.

Przedstawione zostaną kobiety walczące w powstaniach i przechowujące broń, sanitariuszki, lekarki, kurierki, a także odważne agitatorki sprawy polskiej. Nie zbraknie też dzielnych matek uczących po kryjomu swoje dzieci języka polskiego.

Projekt ma charakter edukacyjny, a jego realizacja przyczyni się do zwiększenia świadomości Polaków w zakresie wiedzy na temat odzyskania i odbudowy państwowości, aspektu regionalnego i lokalnego tych wydarzeń.

źródło: Teatr Ziemi Rybnickiej

Hol na 1 piętrze