Wystawa „Spontaniczne łamanie symetrii” Jacka Komorowskiego Galeria Smolna (Filia nr 8 PiMBP) zaprasza na wystawę fotografii Jacka Komorowskiego pt. „Spontaniczne łamanie symetrii”.
Prace autora będzie można oglądać od 30 sierpnia do 15 października. Wernisaż wystawy odbędzie się 30.08.2018r o godz.18.00 w ramach „Festiwalu z Ikrą”.

Notka o wystawie

„Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. Rozpacz ziewa. Można sobie wyobrazić rzecz jeszcze straszniejszą niż piekło mąk – piekło nudy.”
Wiktor Hugo, Nędznicy

Nie ulega wątpliwości, że w kategoriach estetyki potencjał do przekształcania obiektów w sposób oddalający je od dosłownej identyczności ma znaczenie niemal kanoniczne. Symetria jest bowiem podatnym gruntem dla świadomości zderzonej w jednej chwili z napotkanym porządkiem, doszukującej się wzorów i powtarzalności przez skojarzenia.
Symetria jest atrakcyjna, gdyż jest znajoma. Ale czy w istocie?
Niniejsza wystawa jest próbą unaocznienia, iż podobnie do swego odpowiednika na płaszczyźnie matematycznej, złamania symetrii są niezauważalne w zwykłych warunkach i stanie świadomości rozproszonej przez codzienne zjawiska. Dopiero zogniskowanie świadomości ujawnia złamania w obiektach pozornie uporządkowanych pod względem estetycznym.
„Spontaniczne łamanie symetrii” posiłkuje się prostą, lecz dobitną obserwacją, iż ucieczka od wzoru stanowi przyczynek do rozwoju świadomości w kierunku bogatszej logiki skojarzeń.

Notka o autorze
Jacek Komorowski – Rybniczanin z urodzenia i z serca. Absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Fotografią, wciąż amatorsko, zajmuje się od 30 lat. Współzałożyciel działającego przy Młodzieżowym Domu Kultury w Rybniku Grupy Fotograficznej M6. Pozostaje jej członkiem po dziś dzień.

30.08-15.10
Filia nr 8 PiMBP