Narodowe Czytanie 2018 Siódma odsłona zainaugurowanego przez Prezydenta RP Narodowego Czytania odbyła się 8 września 2018 r. Tym razem wydarzenie wpasowało się w obchody 100-lecia odzyskanie przez Polskę niepodległości. Z tej okazji na rybnickim rynku Biblioteka Główna przygotowała fragmenty "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego, które wspólnie z zaproszonymi aktorami odczytali włodarze miasta, ludzie kultury oraz mieszkańcy.

Gośćmi specjalnymi byli w tym roku aktorzy Teatru Śląskiego, Grażyna Bułka oraz Andrzej Talarczyk. Wspólne czytanie prowadził Arkadiusz Żabka, który w przerwie miedzy fragmentami miał szansę rozmawiać z tegorocznymi lektorami. Rozmowy dotyczyły nie tylko ponadczasowej wymowy dzieła Żeromskiego, ale i kultury, sztuki, a także wspomnień czytających.

Choć aura nie rozpieszczała, mieszkańcy licznie przybyli by uczestniczyć w wydarzeniu. A "Przedwiośnie" interpretowane przez czytających trafiło do serc publiczności.

Jak co roku każdy, kto przyniósł ze sobą egzemplarz „Przedwiośnia” mógł liczyć na pamiątkowy stempel nadesłany przez Kancelarię Prezydenta RP specjalnie na tę uroczystość.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc. [źródło: Kancelaria Prezydenta RP]