spotkania

RDL 2018 Spotkanie autorskie ze Szczepanem Twardochem 27 września gościem Biblioteki Głównej będzie Szczepan Twardoch. Kontrowersyjny autor kojarzony przede wszystkim ze Śląskiem, odwiedzi Rybnik po raz kolejny. Tym razem pretekstem do pojawienia się autora jest prapremiera sztuki "DRACH" Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. Spektakle przewidziano 20 oraz 21 października, wpisują się one w 49. Rybnickie Dni Literatury, a będzie je można obejrzeć na deskach Teatru Ziemi Rybnickiej.

„Drach to opowieść o pięknych, ale i tragicznych losach dwóch rodzin. Josefa Magnora, śląskiego górnika i powstańca, dzieli od Nikodema Gemandera, jego prawnuka i wziętego architekta, ponad 100 lat historii, jednak łączy wiele – od więzów krwi, poprzez rodowe fatum, po niezwykły dar autodestrukcji. Losy poszczególnych postaci tej nietypowej sagi spajają wojny i powstania, śmierć oraz narodziny, a także miłość, zdrady i marzenia, które nigdy się nie spełnią. Przede wszystkim spaja je zaś postać obserwatora i narratora,
Dracha, który jest ziemią, który widzi przeszłość i przyszłość, który mówi wszystkimi językami, dla którego ludzkie sprawy nie mają znaczenia i dla którego wszystko jest teraz.” [źródło: http://www.teatrziemirybnickiej.pl/]

Szczepan Twardoch (ur. 1979) - autor bestsellerowego "Dracha" (2014) oraz Morfiny (2012), za którą otrzymał Paszport „Polityki”, nagrodę publiczności towarzyszącą Literackiej Nagrodzie Nike, Wawrzyn Śląski oraz rekordową liczbę nominacji do nagród (m.in. Nike, Gdynia, Angelus), i uznanego za literackie odkrycie "Wiecznego Grunwaldu" (2010). Laureat Nagrody Kościelskich. Mieszka w Pilchowicach.

Spotkanie poprowadzi Marianna Dufek, dziennikarka związana z TVP Katowice.

27 września godz.: 17:00
Biblioteka Główna