Rysunek. Podstawa i początek sztuki - Marcina Mitury Autor o sobie:
Jestem absolwentem Wydziały Artystycznego na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie na kierunku Wychowanie Plastyczne. Pracę dyplomową z rzeźby obroniłem w pracowni profesora Jerzego Fobera. Duży wpływ na moje postrzeganie sztuki miał również profesor Jerzy Wroński.

Chociaż moje początki ze sztuką są związane z rysunkiem, malarstwem i rzeźbą to obecnie, od wielu lat, zajmuję się grafiką komputerową. Bardzo lubię kolor i typografię. Lubię też fotografię, która pozwala mi uzupełniać projekty graficzne, a także zapisywać ulotne chwile na dłużej.

Autor o wystawie:
Rysunek zaczyna się od pierwszej kreski. Zaczął się dawno temu, gdy człowiek palcem zaczął pisać na piasku i zaczyna się za każdym razem teraz, gdy powstaje nowy obraz, nowe dzieło. To właśnie od niego zaczyna się to co jest sztuką. Bierze z rzeczywistości, ale nie jest tą rzeczywistością. Nawet jeśli stara się naśladować naturę, to nigdy nie jest naturą, od początku staje się sztuką. Czasami rysunek zostaje dziełem skończonym, a czasami jest tylko początkiem innego dzieła. Może stać się obrazem olejnym lub rzeźbą. To powoduje, że rysunek jest początkiem i podstawą do nowej formy sztuki wizualnej lub przestrzennej.

Prezentowane na wystawie prace zostały stworzone ołówkiem, długopisem, sangwiną, tuszem i … palcem na ekranie telefonu.
Zapraszam na wystawę w Galerii Smolna. Pokazuje ona moje podstawy i początki sztuki.

7 marca - 28 kwietnia
Filia nr 8 PiMBP