Narodowe Czytanie 2019 8. edycja Narodowego Czytania pod hasłem „Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie” skupia uwagę na polskich nowelach Orzeszkowej, Konopnickiej, Prusa, Schulza, Reymonta, Żeromskiego, Sienkiewicza i Rzewuskiego.

Narodowe Czytanie w Rybniku poprowadzi Mariola Rodzik-Ziemiańska, która zaproponuje melorecytację nowel polskich. Prowadzącej będzie akompaniował Tomasz Manderla.

Wybrane nowele przeczytają także zaproszeni goście, czytelnicy i bibliotekarze. Dla czytających i publiczności przygotowano dziesiątki egzemplarzy nowel opatrzonych pieczęcią tegorocznej edycji Narodowego Czytania. Będzie okazja do opieczętowania prywatnych egzemplarzy.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.
W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego W 2018 roku wspólnie przeczytano „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

6 września, godz. 11:00
Biblioteka Główna