„Nocny Marek (Hłasko)” „Nocny Marek (Hłasko)” – hasło tegorocznej rybnickiej edycji Nocy Bibliotek jednoznacznie pokazuje, komu poświęcony został program imprezy. „Marek Hłasko - niepokorny, utalentowany, jak na swoje czasy bardzo „zagraniczny”, piękny i bogaty. Choć te ostatnie przymioty są już często poddawane w wątpliwość” – to fragment opisu wystawy literackiej „Marek Hłasko – Antynomie”, która została stworzona specjalnie na rybnicką Noc Bibliotek przez bibliotekarki z Czytelni.
Wystawa będzie drogowskazem dla tych, którzy będą mieli ochotę przystąpić do quizu literackiego dającego szansę na amnestię, a przede wszystkim na dobrą zabawę.

Harmonogram:
17:00 i 17:30 – emisja filmu dokumentalnego „Piękny dwudziestoletni” w reż. A. Titkowa.
18.00spotkanie autorskie z Manuelą Gretkowską w ramach 50. RDL w sali wykładowej.
20.00spotkanie z Olkiem Krupą w Galerii.
ok. 21:30 (po spotkaniu) – ostatnia projekcja filmu „Piękny dwudziestoletni”.

Wydarzeniom towarzyszyć będą:
• Łapacz Słów „Znajdźmy Wspólny Język” (hasło ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek) – goście zapisują na zwisających tasiemkach słowa, które kojarzą im się z hasłem „BIBLIOTEKA”;
• wystawa „Marek Hłasko. Antynomie” – hol I piętro
• prezentacja zdjęć z Archiwum Marka Hłaski z Zakładu im. Ossolińskich – Oddział Zbiorów Specjalnych;
• finał konkursu na najlepszy sleeveface „Sypnij książką z rękawa” – wystawa prac konkursowych, odbiór nagród.
• Strefa Gastro – hol I piętro.
• quiz biblioteczny.

godz. 17:00 - 22:00