Olek Krupa – nasz człowiek z Hollywood Rybniczanin, aktor pracujący na co dzień w USA, tegoroczny laureat „Złotej Honorowej Lampki Górniczej” będzie gościem biblioteki podczas Nocy Bibliotek.
Olek Krupa urodził się w Rybniku w 1955 roku, aktorstwo studiował w warszawskiej PWST. Po pierwszej podróży do USA w 1975 powrócił do Polski, gdzie związał się z Teatrem Stu. Do USA wyjechał na stałe w 1981. Tam występował w teatrze pod kierunkiem Joe Pappa, w: ‘My Uncle Sam’, ‘A Bright Room Called Day’, ‘American Notes’ i ‘The Ballad of Soapy Smith’. Wśród jego dalszych ról teatralnych są m.in.: „Król Ubu”, „Kariera Arturo Ui” i „Król Edyp” na scenach nowojorskich. Jest laureatem prestiżowej nagrody Drama-Logue za rolę hrabiego Almavivy w ‘Figaro Gets A Divorce’. Wystąpił m.in. w serialach TV ‘Law & Order’ („Prawo i porządek”) oraz „Policjanci z Miami”. Znany m in. z takich filmów, jak: „Alex – sam w domu”, „Salt, „Tajne przez poufne”, „Co nas kręci, co nas podnieca”, „Włoska robota”.

Noc Bibliotek
Biblioteka Główna