Marek Hłasko - Antynomie Opis wystawy:
Marek Hłasko jest celebrytą polskiej literatury. Tylko tyle wiemy na pewno. Niepokorny, utalentowany, jak na swoje czasy bardzo „zagraniczny”, piękny i bogaty. Choć te ostatnie przymioty są już często poddawane w wątpliwość.

Opinie badaczy to bowiem nieprzerwany ciąg sprzeczności, bezdenne morze antynomii. Jeżeli sięgniemy po książki o Hłasce, szybko okaże się, że to co jedni opatrują metką niezaprzeczalnego faktu, inni przedstawiają już tylko jako hipotetyczną anegdotę. Bywa też, że słowa i losy bohaterów literackich są bezrefleksyjnie wkładane w usta i życiorys samego autora.

Automitotwórcza postawa Marka Hłaski dodatkowo utrudnia ustalenie biograficznej prawdy. Zupełnie tak, jakby twórca Pętli porozumiewawczo mrugał do nas - czytelników - okiem, albo… zwyczajnie i bezlitośnie z nas drwił. Niestety i co do tego nie możemy mieć żadnej pewności.

Autorzy:
Monika Chylińska-Mijała - Czytelnia
Danuta Daszczyk - Czytelnia
Dorota Krzyczmonik - Czytelnia
Lech Pierchała - opracowanie graficzne.

Biblioteka Główna
Hol, I piętro