Dla dzieci

Udane ferie zimowe Podczas tegorocznych ferii w bibliotece dzieci miały szansę poszerzyć ekologiczną wiedzę na temat naszej planety, a młodzież – poćwiczyć pamięć.

„Środowisko ponad wszystko” – pod takim hasłem bibliotekarki z Oddziału dla Dzieci i Młodzieży zorganizowały ekologiczne zajęcia dla dzieci w wieku 7-11 lat. W ferie odbyły się zajęcia literackie pod nazwą „Dzień cukierka bez papierka”. Czytano fragmenty książki K. Sowuli „Dzień cukierka bez papierka, czyli EkoZosia sprząta świat”. Następnie dzieci rozwiązywały ekologiczne krzyżówki, rebusy i labirynty. Dla uczestników przygotowano także zajęcia plastyczne pt. „Eko” – Picturebooki – trenujemy wyobraźnię” na podstawie książki Iwony Chmielewskiej „Cztery zwykłe miski”. Co ciekawe, książka ta została wykonana z papierów i nikomu niepotrzebnych książek, czyli makulatury. Była ona inspiracją do stworzenia pracy plastycznej przy użyciu czterech wyciętych z szarego papieru misek. W drugiej części zajęć dzieci wykonywały ekologiczną torbę na prezenty dla babci i dziadka z okazji ich święta.

Warsztaty ekologiczne pt. „Prosta i przyjemna ochrona środowiska” przeprowadziła firma Universee. Podczas zajęć dzieci mogły zobaczyć wiele ciekawych prezentacji multimedialnych, nauczyć się jak skutecznie segregować śmieci, a także dowiedzieć się, jak długo trwa rozkład poszczególnych odpadów. Podczas ferii, mimo braku śniegu, w bibliotece nie zapomniano o zajęciach ruchowych – „Gramy w zielone!”, podczas których przeprowadzono integracyjne gry i zabawy rozwijające wyobraźnię. Łącznie w zajęciach wzięło udział ok. 25 dzieci.

Z kolei dla młodzieży przygotowano warsztaty z mnemotechnik pod nazwą „Elektrownia Pamięci”. Propozycja była skierowana do uczniów w wieku 15 – 18. W trakcie czterech spotkań 13 uczestników przeprowadzono przez tematy związane z funkcjonowaniem pamięci oraz wpływem kreatywnego myślenia na skuteczność zapamiętywania.

Ciąg dalszy relacji

GALERIA - Środowisko ponad wszystko