Wystawa: „Domy bezdomne” Wystawę można oglądać od 6 do 31 marca w Galerii Biblioteki Głównej przy ul. Szafranka 7. W dniu otwarcia wystawy (6 marca) o godz. 18:00 w Galerii odbędzie się także spotkanie autorskie z Dorotą Brauntsch, która opowie o swojej reporterskiej książce „Domy bezdomne” (Dowody na Istnienie, 2019).

Wystawa wpisuje się w program 17. edycji Rybnickiego Festiwalu Fotografii.

Dorota Brauntsch jest reportażystką i fotografką, stypendystką w dziedzinie kultury Marszałka Województwa Śląskiego. Absolwentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Duńskiej Szkoły Dziennikarstwa w Aarhus. Jej zdjęcia publikowały m.in. Polityka, Wyborcza, Vogue.pl i DesignAlive.

O czym ta wystawa i książka? O odchodzeniu, ale nie tylko śląskiej architektury lecz również swoistej symbiozy budownictwa chłopskiego z naturą, kiedy do wznoszenia domów używano tylko naturalnych materiałów - gliny, drewna czy kamienia, a domy stały zawsze w otoczeniu drzew...

Mariusz Szczygieł napisał, że „książek reporterskich powstaje w Polsce dużo, ale mało który reporter czy reporterka pisze językiem literatury. Dorota Brauntsch umie to już od debiutu. Sprawia, że niszowy temat nabiera waloru uniwersalnego. Bo dom to archetyp.”

Zaś Filip Springer powiedział: „Dorota zakochała się w murowanych domach chłopskich z okolicy Pszczyny, jak ja zakochałem się w mojej Miedziance - i straciła dla nich głowę, a nie rozum”.

„Domy bezdomne” można kupić w Empiku, gdzie książka znalazła się w pierwszej dziesiątce najciekawszych debiutów 2019 według Empikultura.

Do zobaczenia na wydarzeniu:

WYSTAWA
Galeria, Biblioteka Główna