Najczęściej zadawane pytania 1. Jak zapisać się do Biblioteki?
Aby zapisać się do Biblioteki, należy okazać dokument z numerem PESEL Przy zapisie użytkownik otrzymuje kartę biblioteczną.
Wydanie pierwszej karty jest bezpłatne, duplikat kosztuje 5 zł.

2. Od jakiego wieku można zapisać się do Biblioteki?
Zapraszamy wszystkich, bez względu na wiek. Za osoby do 13-go roku życia zobowiązanie podpisuje rodzic lub opiekun prawny.

3. Czy z Biblioteki mogą korzystać tylko mieszkańcy Rybnika?
Nie, ale osoby, które nie mieszkają, nie uczą się lub nie pracują w naszym województwie muszą zapłacić zryczałtowaną kaucję – 30 zł za jedną książkę.

4. Czy karta biblioteczna upoważnia do korzystania ze zbiorów Biblioteki Głównej i wszystkich filii bibliotecznych?
Tak.

5. Czy można się zapisać do biblioteki przez Internet?
Nie.

6. Jak otrzymać hasło do konta bibliotecznego?
Hasło dostępu do konta można otrzymać przy zapisie do Biblioteki lub w dowolnym innym momencie. Hasło wydaje dyżurujący bibliotekarz.

7. Czy można zamówić książkę online?
Tak, ale trzeba zalogować się w naszym systemie. Aktualnie można zamawiać i rezerwować książki znajdujące się w Wypożyczalni dla Dorosłych oraz Oddziale dla Dzieci i Młodzieży. Jednorazowo można zamówić 10 książek. Liczba zamówień i wypożyczeń sumuje się.

8. Czym się różni rezerwacja od zamówienia?
Rezerwować można książki wypożyczone, a zamawiać dostępne na półkach.

9. Ile książek można wypożyczyć jednorazowo?
Można wypożyczyć lub zamówić jednorazowo w jednej wypożyczalni maksymalnie 10 książek a w całej sieci maksymalnie 20.
Liczba zamówień i wypożyczeń sumuje się.

10. Ile audiobooków i płyt z muzyką mogę wypożyczyć?
W Oddziale Zbiorów Specjalnych można wypożyczyć maksymalnie 5, a w filiach 10 egzemplarzy.

11. Czy z Czytelni Głównej mogę wypożyczyć czasopisma do domu?

W Czytelni Głównej można wypożyczyć 5 czasopism lub gazet. Nie wypożycza się numerów bieżących.

12. Na jaki czas wypożycza się książki?
Książki wypożycza się na 28 dni (cztery tygodnie).

13. Nie mogę oddać książki w terminie. Czy mogę ją przedłużyć?
Tak, na kolejne 28 dni -
osobiście, telefonicznie, online ze strony swojego konta bibliotecznego. Wypożyczenia można prolongować 3 razy.

14. Czy mogę prolongować książkę jeśli upłynął termin zwrotu?
Jeżeli opłata regulaminowa nie przekracza 5 złotych, można przedłużyć termin zwrotu książki osobiście lub telefonicznie, nie ma możliwości prolongaty online.

15. Jeśli mam nierozliczoną opłatę regulaminową, czy mogę przedłużyć termin zwrotu książki?
Jeżeli opłata regulaminowa nie przekracza 5 złotych można przedłużyć termin zwrotu książki osobiście lub telefonicznie, nie ma możliwości prolongaty online.

16. Czy można oddać książki bez karty bibliotecznej?
Tak.

17. Co należy zrobić, gdy zagubiono kartę biblioteczną?
Zagubienie trzeba zgłosić w Bibliotece. Wydanie duplikatu kosztuje 5 zł.

18. Czy w Bibliotece można skorzystać z Internetu?
Tak, dostęp do Internetu jest bezpłatny.
Komputery z dostępem do Internetu znajdują się w Bibliotece Głównej i w wszystkich filiach.
We wszystkich bibliotekach dostępne jest WIFI.

19. Czy można korzystać ze stanowisk internetowych bez zapisywania?
Nie.

20. W jakich godzinach jest czynna biblioteka?
Informacje o godzinach pracy Biblioteki Głównej oraz filii znajdują się tutaj.

21. Chcę wycofać kaucję, co mam zrobić?
Użytkownik, który zamierza wycofać kaucję zryczałtowaną, powinien poinformować o tym Bibliotekę co najmniej dzień wcześniej.
Nieodebrane kaucje po 12 miesiącach stanowią dochód biblioteki.

22. Czy na terenie biblioteki można skorzystać z kserokopiarki?
Tak, samoobsługowa kserokopiarka A-4 znajduje się w Czytelni oraz holu Biblioteki Głównej. Odbitka kosztuje 20 gr. Nie dysponujemy kolorowym ksero.

23. Chcę skorzystać z oferty kulturalnej Biblioteki (spotkania autorskie, wernisaże, etc.), czy muszę się zapisywać w tym celu do Biblioteki?
Udział w spotkaniach autorskich, wystawach i innych imprezach organizowanych przez Bibliotekę jest bezpłatny i dostępny dla wszystkich chętnych.

24. Czy kara za przetrzymanie książek będzie naliczana w przypadku, gdy biblioteka jest nieczynna przez dłuższy okres z przyczyn losowych?
W takim przypadku system nie nalicza kar aż do momentu otwarcia biblioteki.