Inicjatywy

Cyfrowe Korzenie Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku wzięła udział w projekcie „Cyfrowe korzenie”, realizowanym przez Bibliotekę Śląską.
W trakcie spotkań uczestnicy zgłębiali historię swojej rodziny i szukali informacji o pochodzeniu, a także przeszłości zawodowej przodków. Była to nie tylko wycieczka do korzeni, ale również podróż kulturowa, odkrywająca przed seniorami wiadomości o miejscu ich zamieszkania.

Projekt „Cyfrowe korzenie” realizowany był przy współpracy Archiwum Państwowego w Katowicach, Stowarzyszenia Miasta w Internecie oraz Instytutu Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W czternastu bibliotekach w województwie śląskim odbyły się warsztaty komputerowe i spotkania ze specjalistami (w tym wideokonferencje). Uczestnicy mieli okazję spotkania m.in. z Grzegorzem Mendyką – prezesem Śląskiego Towarzystwa Genealogicznego we Wrocławiu oraz dr. hab. Piotrem Greinerem – dyrektorem Archiwum Państwowego w Katowicach.

Seniorzy w każdej z bibliotek biorących udział w projekcie uczyli się zdobywać i opracowywać informacje, m.in. za pomocą Internetu. Archiwiści pomogli uczestnikom odnaleźć wiadomości umożliwiające stworzenie drzewa genealogicznego. Dzięki warsztatom z fotografem seniorzy zapoznali się z obsługą sprzętu fotograficznego i możliwościami wykorzystania go w trakcie tworzenia drzewa genealogicznego.

Biblioteki uczestniczące w projekcie

Cyfrowe korzenie w PiMBP w Rybniku

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.