[ODBICIA] Pawła Mocka Paweł Mocek – urodzony w 1988. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu oraz Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie obronił magistra na Wydziale Malarstwa. Zajmuje się głównie malarstwem sztalugowym oraz rysunkiem, okazjonalnie również grafiką cyfrową.

[ODBICIA]
Obrazy z serii Odbicia powstawały w 2013 i 2014 roku i były częścią pracy magisterskiej na Katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Prace traktują o identyczności ludzi, tak fizycznej jak i psychicznej, a artysta starał się pokazać, że o wyjątkowości jednostki świadczą jedynie szczegóły. Według malarza wszyscy ludzie w gruncie rzeczy są identyczni i cechują ich praktycznie te same podstawowe dążenia, a to że dla siebie nawzajem jesteśmy różni i wyjątkowi jest wynikiem ludzkiej percepcji i zwracania uwagi właśnie na te drobne, powierzchowne szczegóły naszej osobności i fizyczności. Dlatego też obrazy przedstawiają lustrzane odbicia ludzi (oznaczające ich identyczność) i plamy Rorschacha (odpowiadające za cechy psychiczne), a szczegóły odróżniające ludzi od siebie wyrażone są przez drobne różnice w prawej i lewej stronie obrazu.

Filia nr 8 PiMBP
Galeria Smolna
ul. Reymonta 69

8 maja – 30 czerwca 2017 r.