Dla dzieci

Zakończenie wakacji 25 sierpnia piknik w plenerze zakończył wakacje z biblioteką. W tym roku Oddział dla Dzieci i Młodzieży przygotował dla swoich czytelników zajęcia pod hasłem „Baśnie, legendy i przygody nigdy nie wyjdą z mody”. Każdy tydzień wakacji opowiadał jedną polską legendę (na podstawie „Baśni polskich” Liliany Bardijewskiej i „Legendy o Skarbniku" Juliana Brudzewskiego), która była punktem wyjścia do ciekawych zajęć czytelniczych, plastycznych i ruchowych.

Mali czytelnicy poznali historię Skarbnika, Janosika, Bazyliszka, Toruńskich pierników, Warszawskiej syrenki, Złotej kaczki, Księcia Popiela oraz Szklanej Góry. Blisko 550 zadowolonych twarzy pokazało się w murach Oddziału dla Dzieci i Młodzieży podczas wakacji, z czego bardzo cieszą się bibliotekarze.

- Mimo niełatwych tekstów, dzieci były szczerze zainteresowane legendami. Wiele z nich utkwiło im w pamięci. Starałyśmy poszerzyć ich wiedzę o polskich legendach informacjami o miejscowościach, w których się narodziły. Dzięki temu uczestnicy wypożyczali do domu książki np. o Koperniku (po wysłuchaniu legendy o toruńskich piernikach). Rodzice potwierdzali żywe zainteresowanie tematem - relacjonuje Marta Kowalewska-Osada, bibliotekarka z Oddziału dla Dzieci i Młodzieży. – Na pewno dzieci zżyły się ze sobą dzięki cyklicznym spotkaniom w bibliotece, co także bardzo cieszy, to dla nas ogromna mobilizacja do dalszej pracy – dodaje.

Fot.: Mariusz Machulik
pracownia graficzna 10.piętro.